אודות תיכון אדם

מי אנחנו

תיכון “אדם” מציע דרך חינוכית ייחודית המעמידה במרכז את האדם השלם ושואפת לפתח חשיבה עמוקה ויצירתית, מיומנויות רגשיות וחברתיות ויכולות עשייה מגוונות.

התיכון הוקם בשנת 2008 ופועל כתיכון עיוני במסלול בגרות מלאה בבעלות עיריית ירושלים.  התיכון מציע תכנית לימודים ייחודית על בסיס הגישה האנתרופוסופית להתפתחות הילד (חינוך ולדורף). בית הספר מתאפיין בעשייה רב תחומית ומגוונת. כל התלמידים מתנסים במגוון רחב של מקצועות עיוניים ברמה גבוהה, אמנויות במה ואמנות חזותית, סדנאות, פעילות חברתית משמעותית, טיולים מאתגרים ופרוייקטים מיוחדים. 

החזון והדרך של חינוך ולדורף מכינים את התלמידים לחיים בוגרים מלאים, עשירים וחופשיים הנובעים מההכרה שהאדם והעולם הם פלא מרתק ומרגש ולכן בכל מפגש של לימוד ועשייה יש פוטנציאל למימוש היכולות הגבוהות ביותר שלנו. אנו שואפים מתוך הגשמה עצמית לפעול בחברה באופן אחראי, מתקן ומרפא. 

קהילת בית ספר “אדם”

בית הספר התיכון מהווה חלק ממערך חינוכי 12 שנתי מכיתה א’-י”ב הממשתף פעולה גם עם גני הילדים ומוסדות חינוך והכשרה נוספים בירושלים ברוח חינוך ולדורף. בעקבות הגדילה של בתי הספר יסודי ותיכון, בקיץ 2020 עברו שני  בתי הספר אל מתחם משותף חדש ברחוב כ”ט בנובמבר. המעבר למתחם החדש מאפשר את הגשמת חלום הקהילה לקריה חינוכית 12 שנתית.

בתי הספר פועלים על פי החלוקה העירונית של יסודי א’-ו’ ותיכון ז’-י”ב, אך חינוך ולדורף רואה את תחילת התיכון בכיתה ט’ ולכן המבנה הפנימי של תכנית הלימודים מותאם לחלוקה זו. צוות המורים מבוסס על מורים שעברו הכשרה ייחודית בחינוך ולדורף, כאשר מורי התיכון בנוסף לכך הם גם מקצוענים בתחומי הדעת שלהם.

תכנית הלימודים

תקופות לימוד מרוכזות – רוב מקצועות הלימוד העיוניים, הומניים ומדעיים, נלמדים בתקופות מרוכזות. השיעור הפותח את היום נקרא שיעור ראשי ונמשך שעה ו-45 דקות, הכוללות פתיחה עם מחנך הכיתה, למידה ועבודה לימודית בכיתה. בשיעור הראשי נלמד אותו מקצוע במשך כל ימות השבוע כאשר מדי שלושה שבועות מתחלף הנושא ומקצוע הלימוד. כך במשך השנה יש כעשר תקופות לימוד שונות מרוכזות בנות שלושה שבועות כל אחת. צורת למידה זו מגבירה את העניין, החווייה וההבנה של המקצועות השונים. 

אמנויות, הצגות וסדנאות – חלק חשוב מהמערכת השבועית מוקדש לשיעורים וסדנאות באמנויות ומלאכות שונות: ציור, פיסול, צילום, נגרות, מתכת, ועוד. השיעורים מיועדים לכל התלמידים ללא סיווג ותחרות, מתוך הבנה שהאמנויות הן חלק משמעותי בחיי כל אדם, מפתחות כישורים אינטלקטואליים, רגשיים ומעשיים ומביאות מרפא ליחסי האנוש בתקופתנו. במהלך השנה יש תקופות המוקדשות לפרויקטים משמעותיים בתחומי אמנויות הבמה: בכיתות י’ ו-י”ב הכיתה מעלה מחזה באורך מלא המהווה רגע שיא כיתתי. כמו כן מתקיימות תקופות המוקדשות להעלאת מופעים מוזיקליים בסגנונות שונים ולאמנות תנועה ייחודית לחינוך ולדורף בשם אוריתמיה.

שבועות מרוכזים של פעילות מחוץ לבית הספר  – במהלך השנה התלמידים יוצאים לפחות פעמיים לשבוע שלם של פעילות מחוץ לבית הספר. שבוע אחד מוקדש לעבודה בתחומים שונים או מפגשים עם החברה הישראלית (למשל חקלאות, חפירות ארכיאולוגיות, עבודה עם בעלי צרכים מיוחדים, מיומנויות שדה וטבע, מפגשים עם קבוצות בחברה הישראלית). שבוע נוסף מוקדש לטיול נודד הכולל לינת שטח והתארגנות עצמאית של התלמידים. בנוסף מתקיימים סיורים ופעילויות חד ודו יומיות. שבועות אלה יוצרים מגע אמיתי עם העולם, מפגישים את התלמידים עם תחומי עבודה שונים, ידיעת הארץ והטבע, מגזרים בחברה הישראלית ויוזמות חברתיות וסביבתיות. היציאה החוצה יוצרת חיבור עמוק בין התלמידים ופותחת עבורם עולמות חדשים.

הכנה לבגרות ומגמות – כל מקצועות החובה לבגרות נלמדים במתכונת מלאה ובכל רמות הלימוד. אנו שואפים ללמד את מקצועות הבגרות עד כמה שאפשר ברוח חינוך ולדורף ולכן רבים מהנושאים מהווים בסיס לתקופות הלימוד המרוכזות, במיוחד הנושאים שבהם מתקיימת הערכה פנימית בית ספרית המותאמת לדרכנו החינוכית. בכיתות י”א וי”ב ההכנה האינטנסיבית לבחינות הבגרות מהווה את רוב הלימודים בשליש האחרון של שנת הלימודים (בי”ב עשויות להתקיים גם בגרויות חורף).

 

לימודי האמנות העשירים מהווים בסיס לבגרות באמנות ברמת 5 יחידות לימוד. כחלק מבגרות זו מתקיים בכיתה י”ב פרויקט עבודות גמר אישיות, שבו התלמידים מקבלים חופש פעולה נרחב לעסוק בנושא לבחירתם ולהציגו גם בעבודת חקר עיונית וגם בפרויקט אמנותי או מעשי בתחום שאותו הם מעדיפים. בנוסף לכך יש אפשרות להרחבה בעיצוב, המבוססת על העבודה בסדנאות היצירה, ולהרחבה איכותית ומרתקת בתנ”ך. 

רבים מתלמידינו לומדים גם במסגרת המגמות העל אזוריות בירושלים המאפשרות מגוון נהדר של אפשרויות התמחות ובחירה. בית ספר ולדורף שואף להתנסות רחבה ככל האפשר ואינו מעודד התמקדות במקצועות הבחירה בלבד על חשבון הצטמצמות וויתור על תחומי דעת ועשייה נוספים שעשויים להיות לא פחות משמעותיים ומרתקים. על בסיס גישה זו אנו שואפים לפתוח בתשפ”א מגמות לימוד נוספות המאפשרות מיקוד והעמקה במקצועות הנלמדים על ידי כלל תלמידי בית הספר. 

 

בין מורים לתלמידים

אנו מאמינים שבית הספר מתחיל בצוות המורים. הצוות מבוסס על מורים בעלי הכשרה בחינוך ולדורף, מקצוענים בתחומם ומסורים לחינוך מתבגרים ולפיתוח מתמיד של בית הספר.

הקשר בין מורים לתלמידים בגיל ההתבגרות מבוסס מצד אחד על הכלה, פתיחות, הקשבה ושיחה בגובה העיניים, מצד שני על מנהיגות מקצועית, יצירת התלהבות לימודית ושאיפה מתמדת לעשייה חוקרת ויוצרת בעולם. אנו מקדישים תשומת לב רבה לשיחות אישיות ולמעגלי שיח והקשבה כיתתיים כמו גם לאפשרות של כל תלמיד לגלות בכל שיעור איך עולם חדש ומרתק נפתח בפניו.

צוות המורים נפגש מדי שבוע ללימוד משותף, שיחה חינוכית ודיון בכל השאלות הקשורות לחיי בית הספר. אנו מאמינים שצוות המורים הוא הלב הפועם של בית הספר, וטיפוח עבודת לב זו משרה על אווירת הלימוד והקשר האנושי באופן חסר תחליף.

נגישות